sånt som inte får plats i andra kategorier

I’m your tamagootchi, so happy that you love me!

december 12, 2007
image81
(Bild: Jag tog den på tekniska muséet. Historien bakom fascinerar mig.)

Status: något slags barnslig lycka orsakad av dubbelförälskelse och gårdagens komiker. Jag suckar över mig själv och blinkar i speglarna. Sedan läser jag om mina gamla tidningar och reflekterar i alldeles för hög grad över vad Vladi P. har sagt åt mig.

Ciné-club idag i skolan, vi såg på La vie en rose, och åt baguetter med parmaskinka och färskost. Det var väldigt mysigt, och min Baby – som kanske kanske ska börja på Spunk  – kom och åt och satt med mig och var vacker och söt och följde mig sedan till bussen och var ännu vackrare och sötare.

Jag och Mr Rabbit (HAHAHAHAHHAA) borde se på Monthy Python tillsammans snart, jag behöver bibehålla humorns konstanta innehåll i mitt liv.

Övriga konstateranden är att jag provade ett svart spetsnattlinne idag, som var för stort, vilket gjorde mig ledsen. Samt att vi ska gå och lussa på Spunk imorgon, men eftersom vi ska vara spunkiga skippar vi lucialinnena och går i helsvart. Rektorn ska gå och släcka i alla rum, sedan kommer vi med levande ljus och bjuder på pepparkakorna vi bakade idag.

Jag älskar att gå i skolan nuförtiden.

You Might Also Like

3 Comments

  • Reply Mr Rabbit december 13, 2007 at 11:19 f m

    Men det finns roligare filmer än Monthy Python dock.

  • Reply Julia december 16, 2007 at 6:54 e m

    Vad tycker du om La vie en rose?

    Förresten, du som är smart, har du funderat på att bli vegetarian?

  • Reply Pimme december 17, 2007 at 9:24 e m

    Käre Ulrika! La vie en rose, jag har sett små klipp ur den, på grund av min Smip-vän som är tokig i den. Men det är positivt, för nu vill jag se den. Kan du rekommendera den?

  • Leave a Reply