Logiken är enkel. Ni är dåliga på att kommentera så jag är dålig på att blogga. Eller inte, jag vet faktiskt inte. Jag är bara borta i huvudet. Fortfarande läkare på måndag. Das ist gut, sehr gut. Jag pluggar ryska, matte, kemi. Massor att göra för jag har bara legat och stirrat på SATC den senaste tiden. Och läst tidningen minituöst.
Igår analyserade jag konversationer på bussen igen. Jag försökte läsa i min bok men en kille skrek så högt när han pratade att det inte gick att undvika. Han såg ut som en människa jag en natt drömde var en hiphopstjärna jag skulle gifta mig med, och han pratade om träning, han pratade om skola, skrek skrek skrek. Han småpratade med en annan människa, en blyg kille som var en manlig motsvarighet till duktig flicka, skulle jag tro. Men intelligent, ja. Han pratade tyst och såg rädd ut. Skrikande killen frågade om han trodde han skulle få bra betyg, nu i ettan. Blyga killen sa ja,jo, det trodde han nog. Skrikande killen sa "HAhahahahaha mvg i allt eller hur?". Blyga killen ryckte på axlarna och sa blygt att ja, jo, det var nog mycket möjligt. Skrikande killen skrattade, och sa shiiit. Helt sjukt. Sedan försökte han förstå varför blyga killen valt att läsa natur-biotek. "Kan man tjäna mycket pengar på det?"
Jag tyckte så synd om den blyga killen för jag vet precis hur det är att sitta där och man har aldrig någon aning om vad man ska svara. Ja, jag älskar att vara intelligent, ja, jag läser natur för att jag älskar det och för att jag vill hålla på med det och även om jag aldrig skulle jobba med det så är det den sortens saker jag får en kick av att lära mig. Ja, jag får mvg i alla ämnen. Ja, det gör mig glad. Snälla, kan du sluta skrika i mitt öra och ifrågasätta hela mitt liv?
Folk gör det inte för att vara otrevliga. Det är bara det sätt människor som inte är som jag småpratar, men vissa är mycket värre än andra.
Jag har dock aldrig varit en duktig flicka.
Det känns lite bra.

4 Comments
Nej du är jättebra på att blogga, sluta för guds skull aldrig. 🙂
sånna där skrikande jävlar ska man skjuta [nickar viktigt] och nej, sluta inte blogga =) du tycker de är kul, alltså ska du inte sluta med det =) så enkelt är det
Jag har alltid befunnit mig på gränsen mellan duktig flicka och inte, eller snarare så har jag alltid lyckats komma undan med att vara duktig flicka. Men jag vet precis vad du menar. Hur många gånger har man inte hört "Varför i helvete skulle du vilja välja IB" och man vill oftast bara ta upp slaktarkniven. Alternativt svära och säga "Varför i helvete vill du kasta bort hela ditt resterande liv under dina ungdomsår, som inte är de som spelar någon roll?" Men det gör man aldrig. Man svarar att man har lätt för att plugga. Eller så svarar man att man inte vet. Eller så BANANER.
..och förlåt. Jag läser betydligt oftare än jag kommenterar och det är inte någonting jag är stolt över..det är bara så lätt att bli helt uppslukad och bara läsaläsaläsa istället för att stanna ett tag för att kommentera